Novenyeink:)

Onokert!csak itt, csak most

Orchidea

          A világon létező rengeteg orchidea fajt három fő kategóriára oszthatjuk: hidegházi, mérsékeltházi és melegházi orchideákra. Ez a csoportosítás nagy segítséget jelenthet a kezdőknek a megfelelő faj kiválasztásánál, ugyanis számos orchidea-félét nagyon nehéz otthoni körülmények között nevelni.

Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása,

Hidegházi fajok
Az ebbe a csoportba tartozó növényeknek télen minimum 9 °C-os éjjeli illetve 16 °C-os nappali hőmérsékletre van szükségük. Nyáron törekedjünk 16-24 °C-os hőmérsékletre és megfelelő, huzatmentes szellőzésre. A huzat bimbóhullást, a növekedés abbamaradását vagy akár a növény pusztulását is eredményezheti. A Cymbidium, a Dendrobium valamint egyes Paphiopedilum és a Cattleya fajok könnyen nevelhető hidegházi orchideák.

Mérsékeltházi fajok
E csoport tagjai télen minimum 13°C-os éjjeli és 16 °C-ot meghaladó nappali hőmérsékletet igényelnek. Nyáron a minimális éjszakai hőmérséklet 16 °C, az átlagos nappali hőmérséklet pedig legalább 24 °C kell legyen. A legtöbb Cattleya-, Oncydium- és Odontogglossum-hibrid, a Miltonia és a több figyelmet igénylő foltos levelű Paphiopedilumok mérsékeltházi feltételeket igényelnek. Az árvácskaorchidea által igényelt mérsékeltházi feltételeket nem könnyű megteremteni.

Melegházi fajok
A melegházi körülményeket igénylő orchideák számára otthonunkban nehéz biztosítani a megfelelő magas hőmérsékletet. A virágoknak egész évben legalább 18 °C az éjszakai hőmérséklet igényük. A nappali hőmérséklet télen legalább 21 °C, nyáron 24-29 °C között kell, legyen. A páratartalom megfelelő szintjét és a szellőztetést egy átlagos lakásban lehetetlen megoldani. A melegházba való orchideák közé tartozik a Phalaenopsis, az Angraecum és a Vanda.

Orchidea gondozása
Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Valamennyi orchidea magas páratartalmat igényel a megfelelő növekedéshez. Az orchideáknak 75-85% közötti páratartalomra van szükségük, ennél az átlagos relatív páratartalom Magyarországon jóval alacsonyabb. A hidegházi növények megfelelő páratartalmú környezetének biztosítása érdekében helyezzük cserepünket egy tálca nedvszívó agyaggolyóra, és meleg időben permetezzük a növényeket vízzel. Ügyeljünk rá, hogy a növények levelei megszáradjanak, mielőtt a napfény érné őket. A legjobb, ha a permetezésre porlasztó permetezőt használunk. A Dendrobium nobile a többi orchideához képest jól tűri a szárazabb viszonyokat. A mérsékelt- és melegházi növények még rendszeresebb permetezést és az átlagos háztartásénál jóval páradúsabb környezetet igényelnek.

Vízigény
Az orchideák vízigénye az adott faj, az évszak és a hőmérséklet függvénye. Nyaranta öntözzük a növényt 2-3 naponta, míg télen elég 2-3 hetente locsolni. Évszakra való tekintet nélkül ügyeljünk arra, hogy a talaj majdnem teljesen kiszáradjon, s csak ekkor öntözzünk ismét jó alaposan. Az orchideákat mindig reggel öntözzük, hogy az est beállta előtt a talaj a lehető legjobban kiszáradjon. A nyári hőségben az Odontoglossum fajoknak sokkal magasabb lehet a vízigénye, mint a többi orchideának. Ha otthonunkban a folyóvíz lúgos kémhatású (azaz a szappan nehezen habzik benne), gyűjtsünk esővizet a növények öntözéséhez. A fakérgen vagy kosárban nevelt orchideát merítsük egy vödör vízbe a buborékképződés megszűnéséig, majd hagyjuk a növényt lecsepegni, mielőtt visszaakasztanánk a helyére. Melegben permetezzük be vízzel, hogy a megfelelő páratartalmat biztosítsuk. A fakérgen nevelt orchideákat vízbe mártva is öntözhetjük. Ha a talaj majdnem teljesen kiszáradt, alaposan öntözzük meg a növényt.

Pihentetés
A legtöbb orchideának a virágzáshoz pihennie kell. A szimpodiális (áltengelyes) növekedésű fajok szárgumóit, amelyek a növénynek a nehéz időszakokat segítik átvészelni, a nyugalmi időszak alatt tartsuk szárazon. Nem lehet általános tanácsot adni erre vonatkozólag, ugyanis a nyugalmi időszak fajról fajra változik. Egyeseknek elég 1 hét is, míg másoké több hónapig is eltarthat (e tekintetben még az orchidea-szakértők véleménye sem egységes). A levelüket télen lehullató orchideáknak kevesebb vizet adjunk ősszel, amikor a levelei elsárgulnak, és épp annyit a levéltelen nyugalmi időszakban, hogy ne száradjanak ki. A növekedés látható jeleire óvatosan kezdjük a növényt újra locsolni. A levelüket megtartó orchideák sokkal hajlamosabbak a kiszáradásra, ezért valamivel több vizet adjunk nekik, mint lombhullató társaiknak. A Dendrobiumoknak és a Cattleyáknak pihenésre van szükségük a virágzási időszakok között, és az új hajtások megjelenéséig egyáltalán nem igényelnek vizet.
Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása,  Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása, Orchidea gondozása,
Fényigények
A megfelelő mértékű fotoszintézishez az orchideáknak elegendő fényt kell biztosítanunk. Ne tegyük a növényeket közvetlen napfényre, bár télen jót tesz nekik a valamivel több fény. Roló vagy redőny segítségével kihasználhatjuk a gyenge téli napfényt, és egyben védhetjük is a növényeket az erős nyári sugárzástól. A Paphiopedilumok az árnyékot kedvelik, és nem szeretik a közvetlen napfényt. A Cattleya-féléknek nagy a fényigénye.

Tápanyag utánpótlás
Az orchideák nem "nagyétkű" növények, de némi tápanyag-utánpótlásra szükségük van az alacsony tápanyag-tartalmú talaj feljavítására. A növekedési időszak alatt minden harmadik öntözéskor adjunk az orchideáknak 50%-os erősségűre higított növénytápot. Ha a levélvégek megbarnulnak, szüntessük meg a tápanyag-utánpótlást.

A talajról
Mibe ültessük? Mindig speciális orchideához való ültető közeget használjunk a megszokott ültető közeg vagy föld helyett, és ügyeljünk rá, hogy az ültetéshez használt talaj jó nedves legyen.
Otthoni keverék: Az orchidea-talajt magunk is elkészíthetjük. Az ültető közeg két rész tőzegmohából, két rész tört fakéregből és egy rész durva tőzegből áll.
Vízelvezetés: Az orchidea-talaj minősége folyamatosan romlik. Ennek első jele, ha rosszul vezeti el a vizet. Ilyen esetben ültessük át a növényt, és minél több régi földet morzsoljunk le a gyökérrendszer megsértése nélkül. A műanyag cserép alját (kb. egyharmadáig) töltsük meg cserépdarabokkal vagy kavicsokkal, hogy a jó vízelvezetés mellett a cserép megfelelően súlyos és stabil is legyen.
Hogyan ültessünk? A talajt ne tömörítsük össze túlságosan, csak ütögessük meg a cserép oldalát, hogy a föld leülepedjen a gyökerek körül.